ارتباطات و فرهنگ ها

شرح بر ارتباطات بین فرهنگی

دروازه ايشتار

 

 [تصویر: 280px-Ishtar_Gate_at_Berlin_Museum.jpg]

"دروازه ایشتار" که دروازهٔ ورودی به شهر بابل در نزدیک رودخانه فرات در کشور عراق محسوب می‌شده، در سال ۶۰۵ تا ۵۶۲ پیش از میلاد ساخته شده است. در سال ۱۹۲۷ میلادی، این بنا با توافق دولت وقت عثمانی با کشتی به بندر هامبورگ ارسال گردید. سپس در برلین در موزه پرگامون، بخش‌های مختلف این دروازه، از صدها قطعه شکسته دوباره بازسازی شد.
درباره نام ایشتار میتوان گفت:

ایشتار از الهه‌های آشوری بود. ایشتار همتای اینانای سومری‌ها و مرتبط با الهه سامیان شمال غربی یعنی الهه آستارته است. آنونیت، آستارته و آتارسامَین نام‌های دیگری برای ایشتار هستند.

در اسطوره‌ها او را ایزدبانوی نشاط عشق می‌دانند. در حماسه گیلگامش [ویرایش]انو پدر و انتو مادر آسمانی وی هستند، ایشتار پس از پیروزی گیلگمش و انکیدو، به سراغ گیلگامش رفته از او می‌خواهد جفت او باشد و نطفه خود را به وی ببخشد. ایشتار بارهاو بارها با نشاط عشق بزرگان را به خواری کشیده بود. از همین رو گیلگمش  درخواست وی را رد کرده، ننگ‌های ایشتار را به او یاد آور می‌شود، ایشتار برآشفته به نزد پدر رفته و به تهدید نرگاو آسمانی را از پدر خود گرفته و به نبرد با گیلگامش می‌فرستد. گیلگامش در این نبرد نرگاو آسمانی را از پای در می‌آورد و ران نر گاو را به سوی ایشتار می‌افکند.

 ایشتار" نامی است که در کتاب یهودیان به " اِستر همسر خشایارشا داده شده است.
ایشتار
درمورد تصاویر روی این دروازه این توضیح آمده است که کهنترین تصویر موجود اژدها واقع در دروازه رابطه میان اصل و آغاز جهان و اژدها در کیهان‌شناسی بابلیان است.

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۳ساعت 9:53  توسط فهیمه رضوانجو  |